e-Pakiet IMMUNOdiagDIETA, 88 IgG4 z konsultacją
IMMUNOdiagDIETA, 88 IgG4, jest testem dla nietolerancji pokarmowej zależnej od przeciwciał IgG4 umożliwiającym opracowanie indywidualnej diety eliminacyjnej i rotacyjnej.
Test zalecany jest w podejrzeniu nietolerancji pokarmowej o nietypowych objawach ogólnych. W porównaniu do wyników oznaczeń IgG, wyniki oznaczeń specyficznych IgG4 są łatwiejsze w interpretacji, ze względu na mniejszą ilość wyników słabo dodatnich (klasa 1-3). U osób z miejscowym stanem zapalnym jelit, związanym z przeciwciałami IgG (tzw. zapalnymi: IgG1-3) lub z zespołem upośledzonej wybiórczości wchłaniania jelitowego, LGS (ang. Leaky Gut Syndrome) dochodzi do nasilonej produkcji przeciwciał IgG (zapalnych i „niezapalnych”: IgG4) swoistych w stosunku do produktów trawienia przedostających się w takim stanie do krwi, u osób zdrowych zatrzymywanych przez prawidłowo działającą barierę jelitową. Takie nietypowe, wielkocząsteczkowe, związki wiązane są przez swoiste przeciwciała, których powstanie spowodowały.
Powstałe w układzie krwionośnym kompleksy nie są usuwane całkowicie z organizmu i osadzają się w tkankach, powodując objawy zapalne i stany chorobowe, często pozornie bez związku ze źle funkcjonującym przewodem pokarmowym. Rozwija się tzw. nietolerancja pokarmowa zależna od IgG. Objawy występują z opóźnieniem, utrudniając znalezienie ich przyczyny. Do zapalenia w obrębie tkanek jelit i/lub do LGS dochodzi w wyniku: ostrych drobnoustrojowych zakażeń przewodu pokarmowego, zatruć pokarmowych, intensywnej antybiotykoterapii, terapii onkologicznej. Eliminacja uczulających składników diety powoduje osłabienie objawów, które wiąże się ze spadkiem stężenia IgG i IgG4. Eliminacja uczulających składników diety powoduje osłabienie objawów, którym towarzyszy spadek stężenia IgG i IgG4. Objawy nietolerancji wiążą się z przewodem pokarmowym, a ponadto mogą mieć charakter ogólny: chroniczne zmęczenie, bóle pleców i stawowo-mięśniowe, zaburzenia nastroju, zmiany skórne.
Nietolerancję pokarmową można rozpoznać mierząc stężenie IgG lub IgG4 specyficznych dla panelu odpowiednio dobranych składników pokarmowych – tzw. alergenów. Nowatorstwo IMMUNOdiagDIETY polega na wyborze alergenów charakterystycznych dla polskiej diety, zróżnicowaniu długości paneli na krótkie: 28 i 44 elementów do badań przesiewowych i długie: 88 i 280, pozwalające na dobór nieszkodliwych zamienników w diecie eliminacyjnej/rotacyjnej. Alternatywnie można oznaczać specyficzne IgG lub specyficzne IgG4. Panel 28 alergenów dla obu: IgG i IgG4, jest podobny do panelu alergenów dla swoistych IgE, co pozwala na równoległe rozpoznanie alergii IgE-zależnej.
Ilościowe wyniki IMMUNOdiagDIETY zaopatrzone są w komentarz i spersonalizowane zalecenia dietetyczne. Materiały opisujące test dostępne są na stronie Diagnostyki i w punktach pobrań.
Pakiet zawiera usługę konsultacji wyników badań z wykwalifikowanym konsultantem (diagnostą laboratoryjnym lub lekarzem) świadczoną w serwisie konsultacje.diagnostyka.pl.