Każdego dnia na świecie, jak wskazują dane WHO, dochodzi do miliona zakażeń powodowanych przez patogeny przenoszone drogą płciową. Z uwagi na ich niebagatelny wpływ na zdrowie seksualne i prokreacyjne infekcje intymne to temat, o którym warto mówić.
Wydawałoby się, że w erze nieograniczonego dostępu do wiedzy i coraz większej świadomości społecznej tematy wstydliwe nie istnieją. Tymczasem nadal pokutuje przeświadczenie, że infekcje intymne to temat tabu, kojarzą się z krępującymi wizytami u lekarza, a ich zdiagnozowanie wiąże się z bolesnym i nieprzyjemnym pobraniem materiału. Nie musi to tak wyglądać!
Wbrew obiegowej opinii, infekcje intymne dotykają w równym stopniu zarówno mężczyzn, jak i kobiety. W przypadku panów częściej jednak zdarza się, że nie dają one wyraźnych objawów i przez dłuższy czas pozostają niezauważone. Utrudnia to rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych u panów, jak również u ich partnerek. Dlatego infekcje intymne zawsze należy traktować partnersko, niezależnie od objawów bezwzględnie dotyczą obojga. Dbanie o zdrowie intymne zawsze jest wyrazem troski i szacunku dla partnera.
Do objawów, które mogą wskazywać na infekcję moczowo-płciową zalicza się przede wszystkim ból lub pieczenie w okolicach intymnych, problemy z oddawaniem moczu oraz wystąpienie nieprawidłowej wydzieliny z cewki moczowej.
Nierozpoznane i nieleczone zakażenie może z kolei prowadzić do tak poważnych konsekwencji, jak zapalenie najądrza, jądra lub gruczołu krokowego, niepłodność, a nawet choroba nowotworowa.
Aby móc skutecznie leczyć infekcje układu moczowo-płciowego, konieczne jest prawidłowe rozpoznanie gatunku patogenu, będącego przyczyną zakażenia. W ramach terapii stosuje się leki przeciwwirusowe, antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze, w zależności od rodzaju patogenu wywołującego infekcję.
Najbardziej czułą i precyzyjną metodą diagnostyczną jest badanie metodą PCR, wykrywające materiał genetyczny wirusa lub bakterii w moczu lub wymazie z cewki moczowej.
Dodatkowym plusem jest możliwość samodzielnego, bezbolesnego pobrania materiału przez pacjenta i odesłania go kurierem, bez konieczności osobistej wizyty w laboratorium.
Infekcje intymne - pakiet badań genetycznych dla mężczyzn (7 patogenów) można teraz zakupić w e-sklepie 15% taniej z kodem LISTOPAD22. Akcja profilaktyczna obowiązuje od 7.11.2022 do 30.11.2022.