e-PAKIET GENOdiagDIETA - pełny profil nutrigenetyczny
Panel GENOdiagDIETA pełny profil nutrigenetyczny oferuje oznaczenie polimorfizmów w genach związanych z poszczególnymi obszarami metabolizmu:
• w genach metabolizmu i otyłości (FTO,FABP2, PPARAY, Apo, ADRB3)– odpowiadających za metabolizm węglowodanów i lipidów, a także predyspozycje do genetycznie uwarunkowanej otyłości
• w genach nietolerancji pokarmowych (HLA -DQ2/DQ8/DRB4, LPH, CYP1A2, ALDH2, ADH 1C,ADH1B, ACE_I/D) – odpowiadających za genetyczne predyspozycje do wystąpienia: celiakii i nietolerancji laktozy, a także tolerancji używek: alkoholu, kawy i soli.
• w genach metabolizmu witamin i antyoksydantów (MTHFR C677T, MTHFR A1298C, GSTM1 i GSTT1, SOD2,VDR,GSTP1)– odpowiadających za szlaki metaboliczne związane z usuwaniem wolnych rodników, metabolizmem kwasu foliowego oraz za przyswajanie i działanie witamin D i E.
Wynik badania przedstawia kompleksową analizę genetycznych uwarunkowań organizmu na metabolizm składników diety:
• wyniki dotyczące metabolizmu i otyłości pozwalają na optymalny wybór diety pod kątem metabolizmu tłuszczów i węglowodanów, co pozwala to na zachowanie szczupłej sylwetki oraz minimalizuje ryzyko chorób cywilizacyjnych: cukrzycy i nadciśnienia.
• wyniki dotyczące nietolerancji eliminują ryzyko rozwinięcia nietolerancji pokarmowej na gluten i laktozę lub konsekwencji stosowania używek.
• wyniki dotyczące metabolizmu rozumianego ogólnie wiążą się z predyspozycją do usuwania wolnych rodników odpowiedzialnych za procesy starzenia i wzrost ryzyka nowotworów. Dodatkowo obejmują analizę genetyczną metabolizmu kwasu foliowego i przyswajania witamin. Wyniki badań decydują o konieczności suplementacji diety lub zmiany stylu życia.
Ogólnie wyniki pełnego profilu nutrigenetycznego są pomocne w ustaleniu diety i przyjęcia stylu życia istotnych dla profilaktyki prozdrowotnej i komfortu życia.
Test oparty jest na łańcuchowej reakcji polimerazy w czasie rzeczywistym (ang. Real-time PCR). Jako matrycy używa się genomowego DNA wyizolowanego z krwi pełnej pacjenta.