Polimorfizm w genie CYP1A2 - metabolizm kofeiny - badanie genetyczne

Polimorfizm w genie CYP1A2 - metabolizm kofeiny - badanie genetyczne
Kod produktu: 3866
Ogólnopolski czas oczekiwania na wynik 7-28 dni. Wybierz placówkę, by zobaczyć czas oczekiwania w Twojej placówce.

Polimorfizm w genie CYP1A2. Polimorfizm w genie CYP1A2- metabolizm kofeiny, badanie genetyczne przydatne w ustalaniu reakcji organizmu na kofeinę.

Więcej informacji

Konieczne uzupełnienie Zlecenia i Deklaracji Świadomej Zgody na badanie genetyczne. Badanie genetyczne przydatne w ocenie reakcji badanego na kofeinę. Gen CYP1A2 koduje białka z rodziny cytochromu p450, które metabolizują składniki odżywcze i leki. Jednym z najlepiej rozpoznawalnych substratów CYP1A2 jest kofeina.  Polimorfizm pojedynczego nukleotydu (SNP) w obrębie CYP1A2 (rs762551) wpływa na szybkość metabolizmu kofeiny przez układ enzymatyczny cytochromu P450. Wyrycie polimorfizmu warunkuje zmniejszoną wydajność procesu enzymatycznego, a tym samym wolniejsze rozkładanie kofeiny (metabolizatorzy powolni). Osoby obarczone polimorfizmem w genie CYP1A2 powinny ograniczyć spożycie kawy oraz innych źródeł kofeiny.

POLECANE BADANIA
POLECANE ARTYKUŁY

    Polimorfizm genetyczny- czym jest i jakie są jego konsekwencje?

    Polimorfizm genetyczny jest zjawiskiem, dzięki któremu ludzie, mimo iż posiadają taką samą informację zapisaną w genach, różnią się między sobą. Zamiana jednego nukleotydu w strukturze DNA może powodować różnice w powstającym białku. Co za tym idzie? Jakie są skutki kliniczne występowania polimorfizmów genetycznych? Czy polimorfizm jest tym samym co mutacja? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

    Czytaj dalej