Badanie metodą NGS, pozwala na pełną analizę sekwencji genów związanych z podwyższonym ryzykiem zachorowania na nowotwór jelita grubego.
W ramach badania analizowane są geny: MLH1, MSH2, EPCAM, MSH3, MSH6, PMS2, STK11, SMAD4, BMPR1A, MUTYH oraz AP, w celu wykrycia najważniejszych i najczęściej występujących mutacji genetycznych prowadzących do zwiększonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Ten panel genetyczny zawiera wszystkie geny, opisane w wymogach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.
Dzięki wykonaniu badania możliwa jest ocena predyspozycji genetycznych do zachorowania na:
zespół rodzinnej gruczolakowatej polipowatości jelit (FAP)
zespół gruczolakowatej polipowatości rodzinnej o opóźnionej ekspresji (AFAP – attenuated FAP)
zespół Lyncha (prowadzący do dziedzicznego raka jelita grubego bez polipowatości – HNPCC)
rodzinne raki jelita grubego i błony śluzowej trzonu macicy
zespół Peutza-Jeghersa (PJS, z ang. Peutz Jeghers Syndrome)
polipowatość młodzieńczą (ang. juvenile polyposis syndrome- JPS)
zespół Polipowatości Recesywnej, MAP (MUTYH–associated polyposis).
Badanie predyspozycji genetycznych do raka jelita grubego jest przeznaczone przede wszystkim dla:
osób, w rodzinie których stwierdzono przypadki polipowatości jelit, nowotworów jelita grubego lub chorób zapalnych jelit,
rodzin osób, u których wykryto mutację w jednym z wymienionych wyżej genów,
pacjentów zgłaszających objawy sugerujące rodzinną polipowatość jelit lub inne choroby jelita grubego,
osób, u których odnotowano nieprawidłowe wyniki kolonoskopii lub obecność krwi utajonej w kale,
pacjentów podejrzewanych o zespół FAP, zespół Lyncha lub inne choroby, związane z podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego.
Badanie ONCO WES ocenia predyspozycje genetyczne do rozwoju chorób nowotworowych.
Badanie genetyczne WES w kierunku raka dedykowane jest dla:
Pacjenta, którego członkowie bliskiej rodziny chorują lub chorowali na chorobę nowotworową.
Pacjenta, który choruje lub w przeszłości chorował na nowotwór,…
Badanie genetyczne w kierunku raka jelita grubego
Test genetyczny COLOTECT™ jest nieinwazyjnym, przesiewowym badaniem na raka jelita grubego, który stanowi trzeci najczęściej występujący nowotwór w Polsce. Ryzyko zachorowania na raka jelita grubego wzrasta znacząco po ukończeniu 50. roku…
RET – badanie mutacji w genie RET stosowane w celu określenie obciążenia wrodzoną mutacją genu RET. W badaniu identyfikowane są mutacje germinalne zlokalizowane w eksonach 10, 11, 13, 14, 15 i 16 genu RET.
Pakiet BRCA1, BRCA2 met. biologii moleklarnej. Diagnostyka mutacji w genie BRCA1 i BRCA2, przydatna w ocenie genetycznych predyspozycji do raka piersi i jajnika.
Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów w Polsce- obecnie jest on drugim pod względem częstotliwości zachorowań nowotworem złośliwym, dotykającym co roku ok. 16 tysięcy Polaków.
Rak jelita grubego to podstępna choroba, która może toczyć się w organizmie przez wiele lat, nie dając przy tym prawie żadnych objawów. Tymczasem jej wczesne wykrycie w znacznym stopniu poprawia rokowania pacjentów, zwiększając ich szanse na skuteczną terapię i pełny powrót do zdrowia. Osoby, którym zależy na tym, aby mieć długie i zdrowe życie, powinny wiedzieć jak wygląda profilaktyka raka jelita grubego, a także jakie mogą być jego pierwsze objawy i w którym momencie należy zgłosić się do lekarza lub wykonać badania profilaktyczne.
Wskaż punkt pobrań, który znajduje się w najbardziej dogodnej dla Ciebie lokalizacji, abyśmy mogli odpowiednio dopasować naszą ofertę do twoich oczekiwań.