EndoRNA - webinar dla lekarzy ginekologów

Endometrioza to choroba, w której tkanka, która zazwyczaj wyścieła macicę, rozwija się w innych częściach ciała, takich jak jajniki, jajowody,  pochwa i inne. Może ona prowadzić do różnych nieprzyjemności, takich jak ból podczas okresu, ból podczas stosunku płciowego, czy problemy z płodnością.

Diagnoza endometriozy to długi i wieloetapowy proces, który obejmuje dokładny wywiad, badanie ginekologiczne, badanie ultrasonograficzne oraz inne konieczne badania. DIAGNOSTYKA dzięki współpracy z Diagendo, wprowadza do swojej oferty nowoczesny test EndoRNA.

EndoRNA to innowacyjne badanie, dzięki któremu diagnoza endometriozy, będzie szybsza i właściwie nieinwazyjna. W dniu 11 maja 2023 odbyło się bezpłatne szkolenie zorganizowane przez DIAGNOSTYKĘ i Diagendo dla lekarzy ginekologów poświęcone omówieniu EndoRNA, wykorzystywanego w diagnostyce endometriozy.

Zapraszamy do obejrzenia zapisu webinaru szkoleniowego na YouTube DIAGNOSTYKI .

Badanie endoRNA będzie wykonywane od przyszłego tygodnia w jednym tylko laboratorium medycznym w Polsce – centralnym laboratorium medycznym Diagnostyki w Warszawie przy ul. Jutrzenki 100. 

Lista placówek, w których możesz wykonać badanie EndoRNA diagnozujące endometriozę (data ostatniej aktualizacji: 02.11.2023)

Polecane artykuły

Nowy lek dla pacjentów z hipercholesterolemią rodzinną

Hipercholesterolemia rodzinna to jedna z rzadkich chorób genetycznych, zagrażających życiu. U pacjentów, którzy odziedziczyli niekorzystny wariant genetyczny, dochodzi do znacznego podwyższenia poziomu cholesterolu, prowadzącego się do przyspieszonego rozwoju miażdżycy i jej powikłań. Najbardziej niebezpiecznym wariantem hipercholesterolemii rodzinnej jest jej postać homozygotyczna, która może objawiać się wysokim poziomem cholesterolu LDL już od pierwszych dni życia.

Czytaj dalej

Profilaktyczne badania genomu

Czy profilaktyczne badanie enetyczne pozwala przewidzieć na jakie choroby zachorujemy w przyszłości? Czy warto wykonać takie badanie planując potomstwo? Które z badań dostępnych na rynku najlepiej wybrać? Te i inne pytania zadaliśmy dr. Katarzynie Końskiej – specjalistce genetyki klinicznej, członkini Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka (PTGC) oraz Europejskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka (ESHG).

Czytaj dalej

Możliwości diagnostyki genetycznej przy wykorzystaniu aCGH

Pod hasłem „badania genetyczne” kryje się tak naprawdę zbiór tekstów diagnostycznych, wykonywanych za pomocą kilku, dość znacznie się od siebie różniących metod. Ich celem jest wykrywanie różnego typu nieprawidłowości w DNA pacjenta. Jedną z metod wykorzystywanych w diagnostyce genetycznej są testy wykonywane z użyciem mikromacierzy aCGH. O tym do czego służy i na czym polega ta metoda oraz kiedy warto z niej korzystać, rozmawiamy z dr Markiem Bodziochem.

Czytaj dalej