EndoRNA - webinar dla lekarzy ginekologów

Endometrioza to choroba, w której tkanka, która zazwyczaj wyścieła macicę, rozwija się w innych częściach ciała, takich jak jajniki, jajowody,  pochwa i inne. Może ona prowadzić do różnych nieprzyjemności, takich jak ból podczas okresu, ból podczas stosunku płciowego, czy problemy z płodnością.

Diagnoza endometriozy to długi i wieloetapowy proces, który obejmuje dokładny wywiad, badanie ginekologiczne, badanie ultrasonograficzne oraz inne konieczne badania. DIAGNOSTYKA dzięki współpracy z Diagendo, wprowadza do swojej oferty nowoczesny test EndoRNA.

EndoRNA to innowacyjne badanie, dzięki któremu diagnoza endometriozy, będzie szybsza i właściwie nieinwazyjna. W dniu 11 maja 2023 odbyło się bezpłatne szkolenie zorganizowane przez DIAGNOSTYKĘ i Diagendo dla lekarzy ginekologów poświęcone omówieniu EndoRNA, wykorzystywanego w diagnostyce endometriozy.

Zapraszamy do obejrzenia zapisu webinaru szkoleniowego na YouTube DIAGNOSTYKI .

Badanie endoRNA będzie wykonywane od przyszłego tygodnia w jednym tylko laboratorium medycznym w Polsce – centralnym laboratorium medycznym Diagnostyki w Warszawie przy ul. Jutrzenki 100. 

Polecane artykuły

Profilaktyczne badania genomu

Czy profilaktyczne badanie enetyczne pozwala przewidzieć na jakie choroby zachorujemy w przyszłości? Czy warto wykonać takie badanie planując potomstwo? Które z badań dostępnych na rynku najlepiej wybrać? Te i inne pytania zadaliśmy dr. Katarzynie Końskiej – specjalistce genetyki klinicznej, członkini Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka (PTGC) oraz Europejskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka (ESHG).

Czytaj dalej

Możliwości diagnostyki genetycznej przy wykorzystaniu aCGH

Pod hasłem „badania genetyczne” kryje się tak naprawdę zbiór tekstów diagnostycznych, wykonywanych za pomocą kilku, dość znacznie się od siebie różniących metod. Ich celem jest wykrywanie różnego typu nieprawidłowości w DNA pacjenta. Jedną z metod wykorzystywanych w diagnostyce genetycznej są testy wykonywane z użyciem mikromacierzy aCGH. O tym do czego służy i na czym polega ta metoda oraz kiedy warto z niej korzystać, rozmawiamy z dr Markiem Bodziochem.

Czytaj dalej

Jak powinno wyglądać poprawne zlecenie badań genetycznych?

Diagnostyka molekularna należy do najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny, dzięki czemu wciąż rośnie liczba badań genetycznych, które lekarze zlecają swoim pacjentom. Tym samym, na diagnostów laboratoryjnych spada obowiązek zapewnienia takiej organizacji pracy laboratoriów diagnostycznych, która będzie w stanie spełnić dynamicznie zmieniające się potrzeby zarówno pacjentów, jak i lekarzy.

Czytaj dalej