Czy jestem w grupie ryzyka? Rola diagnostyki w profilaktyce raka piersi - weź udział w naszym webinarze

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy i jednocześnie jedna z najczęstszych przyczyn zgonu wśród kobiet. Rocznie w Polsce wykrywa się ponad 10 000 nowych przypadków tej choroby. Czy można podjąć konkretne działania profilaktyczne, żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi? Jakie są objawy i przyczyny jego powstawania? Czy nowotwór piersi może być dziedziczny?

Odpowiedzi na te pytania udzielimy w naszym bezpłatnym webinarze „Czy jestem w grupie ryzyka? Rola diagnostyki w profilaktyce raka piersi”. Wydarzenie odbędzie się 17 listopada 2022 r. (czwartek) o godzinie 11:00 na naszym fanpage’u na Facebooku i wezmą w nich udział nasi eksperci:

  • Anna Piotrowska-Mietelska – ekspert z zakresu genetyki i diagnostyki molekularnej
  • dr n. med. Beata Skowron – specjalista laboratoryjnej diagnostyki medycznej
  • dr. n. med. Tomasz Anyszek – lekarz internista i specjalista diagnostyki laboratoryjnej

Podczas webinaru odpowiemy na pytania:

  • Jakie są przyczyny i objawy raka piersi?
  • Kto jest szczególnie narażony na jego wystąpienie?
  • Czy rak piersi jest dziedziczny?
  • Kto znajduje się w szczególnej grupie ryzyka?
  • W jaki sposób obniżyć ryzyko zachorowania?
  • Jaką rolę w wykrywaniu zmian nowotworowych pełnią badania genetyczne?

Ponadto, w trakcie spotkania uczestnicy będą mogli zadać gościom pytania na czacie. Zachęcamy do wzięcia udziału w naszym wydarzeniu!

Polecane artykuły

28 lutego – Światowy Dzień Chorób Rzadkich

28 lutego już po raz 15 z rzędu obchodzimy Światowy Dzień Chorób Rzadkich, ustanowiony po raz pierwszy przez Europejską Organizację Chorób Rzadkich (EURORDIS) w 2008 r.

Czytaj dalej

Jaką chorobą jest zespół Pataua?

Zespół Pataua (w piśmiennictwie można się też spotkać z nazwą zespół Patau) jest zespołem wrodzonych wad genetycznych, prowadzących w większości przypadków do śmierci dziecka na etapie ciąży lub wkrótce po urodzeniu. Przyczyną tego schorzenia jest obecność dodatkowego chromosomu 13, czyli trisomia chromosomu 13. Ryzyko wystąpienia zespołu Pataua wzrasta wraz z wiekiem matki. O tym, czym dokładnie jest zespół Pataua, jakie są jego przyczyny i objawy, w jaki sposób można zdiagnozować tę chorobę oraz czy jest ona dziedziczna, przeczytasz w poniższym artykule.

Czytaj dalej

Nerwiakowłókniakowatość typu 2 - objawy

Nerwiakowłókniakowatość to rzadka przypadłość genetyczna, której przyczyną jest uszkodzenie genu NF1 lub NF2 w zależności od rodzaju neurofibromatozy. Do najbardziej charakterystycznych objawów tej choroby należy występowanie na ciele łagodnych guzków, które z czasem mają tendencję do transformacji w nowotwór złośliwy. O tym, czym dokładnie jest nerwiakowłókniakowatość, jakie są jej typy, w jaki sposób się objawia oraz za pomocą jakich badań można ją wykryć, przeczytasz w poniższym artykule.

Czytaj dalej
POLECANE BADANIA

    Rak piersi i/lub jajnika (BRCA1, BRCA2), panel badań genetycznych

    Zestaw badań wchodzących w skład pakietu umożliwia analizę 16 najczęściej występujących w polskiej populacji mutacji w genie BRCA1 (w tym analizę 5 mutacji zalecanych przez Ministerstwo Zdrowia w Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych).

    475,00 zł