Rak piersi i/lub jajnika (BRCA1, BRCA2), panel badań genetycznych

Rak piersi i/lub jajnika (BRCA1, BRCA2), panel badań genetycznych
475,00 zł
Dla zakupów do 1500zł możesz też całkowicie bezkosztowo odroczyć płatność na 30 dni z TWISTO.

Zestaw badań wchodzących w skład pakietu umożliwia analizę 16 najczęściej występujących w polskiej populacji mutacji w genie BRCA1 (w tym analizę 5 mutacji zalecanych przez Ministerstwo Zdrowia w Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych) oraz jednej mutacji w genie BRCA2, związanych ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka piersi i raka jajnika. 

Geny BRCA1 i BRCA2 odpowiadają za kontrolowanie podziałów komórkowych i zapobiegają rozwijaniu się guza nowotworowego, m. in. dzięki naprawie uszkodzonego DNA. Dziedziczne mutacje tych genów znacznie zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory piersi i jajnika, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Dodatkowo podnoszą także ryzyko wystąpienia innych typów nowotworów, takich jak: rak jelita grubego, żołądka, trzustki, prostaty, jajowodu, czy otrzewnej. Ryzyko to jest zależne od rodzaju mutacji, a także jej lokalizacji w genie.

Badanie mutacji w genach BRCA1 i BRCA2 pozwala wykryć osoby obciążone podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka i dać im możliwość wprowadzenia odpowiednich działań profilaktycznych, zmniejszających to ryzyko, prowadzących do wczesnego rozpoznania ewentualnej choroby oraz umożliwiającego szybkiego wdrożenie leczenia. 

Wykrycie mutacji w genie BRCA1 lub BRCA2 nie oznacza, że dana osoba na pewno zachoruje, wskazuje jedynie na zwiększone ryzyko choroby.  Pacjenci, u których stwierdzono obecność mutacji powinni znajdować się stałą opieką poradni onkologicznej i wykonywać zalecane badania profilaktyczne.

Badanie jest zalecane:

  • wszystkim kobietom, w ramach badań profilaktycznych, szczególnie jeśli planują rozpoczęcie antykoncepcji hormonalnej lub hormonalnej terapii zastępczej
  • kobietom, u których krewnych poniżej 50 r. ż. występowały przypadki raka piersi, jajnika lub otrzewnej
  • osób, u których w rodzinie zdiagnozowano równoczesnego raka piersi i jajnika, obustronnego raka piersi u kobiet lub raka piersi u mężczyzn
  • kobietom, u których stwierdzono obecność zmian, w tym również zmian łagodnych, w piersi lub jajniku
  • kobietom ze zdiagnozowanym rakiem piersi lub jajnika, zwłaszcza jeśli choroba wystąpiła przed 50 r.ż.
  • kobietom ze wznową raka jajnika, w ramach kwalifikacji do programu lekowego (terapii inhibitorami PARP).

Pakiet zawiera nastepujące badania
  • Rak piersi i/lub jajnika - panel podstawowych mutacji w genach BRCA1 oraz BRCA2 Strona badania
POLECANE BADANIA
POLECANE ARTYKUŁY

    8 maja - Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika

    8 maja obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika, ma on przypominać o istnieniu tego nowotworu, a przede wszystkim zachęcać do profilaktyki. W tym dniu już od kilku lat obiekty w wielu miastach Polski zostają podświetlone na turkusowo- symbol nowotworu jajnika.

    Czytaj dalej

    Rak piersi - przyczyny, objawy, leczenie

    Październik- Miesiąc Świadomości Raka Piersi, nazywany często różowym październikiem, to czas, w którym szczególną uwagę skupiamy na zdrowiu kobiet. Rolą tej corocznej, międzynarodowej kampanii profilaktycznej, odbywającej się pod znakiem różowej wstążki jest zwiększanie świadomości na temat raka piersi oraz sposobów profilaktyki i nowoczesnego leczenia.

    Czytaj dalej

    Profilaktyka raka piersi- czy samobadanie piersi to wszystko co możesz zrobić?

    Rak piersi to choroba, która dotyka co czternastej kobiety w Polsce. Każdego roku ok. 5 tysięcy Polek umiera z jej powodu, mimo, że wielu z tych tragedii można byłoby uniknąć.  Najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia jest wczesne wykrycie rozwijającego się nowotworu.

    Czytaj dalej

    Czy jestem w grupie ryzyka? Rola diagnostyki w profilaktyce raka piersi - weź udział w naszym webinarze

    Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy i jednocześnie jedna z najczęstszych przyczyn zgonu wśród kobiet. Rocznie w Polsce wykrywa się ponad 10 000 nowych przypadków tej choroby. Czy można podjąć konkretne działania profilaktyczne, żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi? Jakie są objawy i przyczyny jego powstawania? Czy nowotwór piersi może być dziedziczny?

    Czytaj dalej