Rak piersi - przyczyny, objawy, leczenie

Październik- Miesiąc Świadomości Raka Piersi, nazywany często różowym październikiem, to czas, w którym szczególną uwagę skupiamy na zdrowiu kobiet. Rolą tej corocznej, międzynarodowej kampanii profilaktycznej, odbywającej się pod znakiem różowej wstążki jest zwiększanie świadomości na temat raka piersi oraz sposobów profilaktyki i nowoczesnego leczenia.

Rak piersi – czy znamy przyczyny choroby?

Rak piersi, podobnie jak wszystkie inne nowotwory, rozwija się w wyniku mutacji genetycznej, która powstaje w komórkach pacjenta. Na skutek mutacji zaczyna dochodzić do niekontrolowanych podziałów komórkowych i powstawania skupisk zmutowanych komórek, z których w kolejnym etapie tworzy się guz nowotworowy.

Do uszkodzenia DNA – bo na tym właśnie polega mutacja materiału genetycznego- może dochodzić w wyniku działania różnych czynników mutagennych, takich jak: palenie papierosów, promieniowanie UV, czy narażenie na związki chemiczne. Niektóre ze zmian mogą być także dziedziczone po rodzicach i dziadkach. W takich przypadkach mamy do czynienia z dziedziczną lub rodzinną postacią choroby.

Pomimo coraz większej wiedzy na temat raka piersi, nie jesteśmy jeszcze w stanie jednoznacznie powiedzieć, jakie są przyczyny rozwoju choroby u konkretnej pacjentki. Wiemy jednak, że istnieją określone czynniki ryzyka, podnoszące prawdopodobieństwo jej wystąpienia.

Do czynników tych zalicza się m.in.:

 • wiek- liczba zachorowań zaczyna rosnąć już u kobiet mających 35-39 lat,  osiągając wartość szczytową w okolicach 60 r.ż.,
 • występowanie przypadków raka piersi lub jajnika u najbliższych krewnych,
 • wczesny wiek rozpoczęcia menstruacji,
 • późny wiek pierwszej ciąży,
 • brak ciąży i karmienia piersią,
 • późną menopauzę,
 • wieloletnie stosowanie środków antykoncepcyjnych lub innych preparatów hormonalnych,
 • dietę wysokotłuszczową i otyłość,
 • cukrzycę,
 • nadużywania alkoholu,
 • narażenie na promieniowanie jonizujące.

Objawy raka piersi, czyli jak rozpoznać chorobę na wczesnym etapie?

Wczesne rozpoznanie raka piersi jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na skuteczność terapii. Chorobę, która zostanie wykryta w początkowym stadium, leczy się dużo łatwiej, niż w pozostałych przypadkach.

Aby mieć szansę na zauważenie pierwszych niepokojących sygnałów, mogących świadczyć o rozwoju raka piersi, warto pamiętać o regularnym, comiesięcznym samobadaniu. Podczas badania należy dokładnie obejrzeć okolice piersi, zwracając uwagę na wygląd skóry, brodawki, a także najbliższych węzłów chłonnych. Następnie należy wykonać badania palpacyjne (poprzez dotyk).

Objawy, które powinny wzbudzić czujność i zostać skonsultowane z lekarzem, to m.in.:

 • guzki lub zgrubienia w piersi lub okolicznych węzłach chłonnych (np. pod pachą),
 • zaczerwienienie, obrzęk lub bolesność piersi,
 • obrzęk lub ból ramienia i okolic dołu pachowego,
 • zmiana rozmiaru lub kształtu piersi,
 • zmiana w kolorze lub strukturze skóry piersi (np. wygląd “skórki pomarańczy”),
 • zmiana w wyglądzie brodawki, którą może być np. zmiana koloru, kształtu lub zarysu brodawki, obrzęk, zaczerwienienie, wciągnięcie brodawki do środka, pojawienie się wydzieliny lub krwawienia z brodawki,
 • bardziej niż dotychczas widoczne przez skórę naczynia żylne na piersi.

W przypadku zaobserwowania u siebie któregokolwiek z nich należy jak najszybciej wybrać się do lekarza i omówić z nim ścieżkę dalszego postępowania. Medycyna oferuje obecnie wiele badań, które pomagają we wczesnym stadium zdiagnozować raka SPRAWDŹ. W tym badania dla kobiet, na raka piersi i/lub jajnika.

Warto także pamiętać, że nawet gdy samobadanie piersi nie wykazuje żadnych niepokojących zmian, nie można pomijać pozostałych badań profilaktycznych.  Każda kobieta powyżej 20 r.ż co najmniej raz w roku powinna wykonać mammografię lub USG piersi. W przypadku gdy wśród najbliższych krewnych występowały przypadki raka piersi lub jajnika, należy zwiększyć częstotliwość profilaktyki (powtarzając ją co 6 m-cy) i rozszerzyć ją o badania genetyczne w kierunku predyspozycji do nowotworu piersi i jajnika.

Zadbaj o swoje zdrowie i przebadaj się w kierunku predyspozycji do wystąpienia nowotworu piersi: badanie Rak piersi i/lub jajnika (BRCA1, BRCA2) 

Jak leczy się raka piersi?

Rak piersi, który według terminologii medycznej jest nazywany także nowotworem sutka, powstaje z komórek nabłonkowych gruczołu piersiowego. Nie jest to jednak jedna choroba, którą zawsze leczy się w ten sam sposób. W zależności od tego, czy na powierzchni komórek nowotworowych występują określone receptory hormonalne (estrogenowe i progesteronowe) oraz receptor ludzkiego czynnika naskórkowego typu 2 (tzw. HER-2), a także od tego, jak szybko te komórki się dzielą, o czym mówi indeks proliferacji Ki-67, nowotwory piersi dzieli na trzy rodzaje:

 • nowotwory hormonozależne,
 • nowotwory HER-2 dodatnie,
 • potrójnie ujemne raki piersi (tzw. TNBC).

Na to, jak wygląda terapia u danej pacjentki, wpływa rodzaj nowotworu, a także wielkość i zasięg zmian, czyli to, w jakim choroba jest stadium. We współczesnej onkologii coraz częściej stosuje się tzw. wielodyscyplinarne leczenie skojarzone, które łączy ze sobą metody leczenia miejscowego (chirurgię i radioterapię) oraz systemowego (chemioterapię, hormonoterapię oraz nowoczesne terapie celowane molekularnie).

Dzięki nowym opcjom terapeutycznym, które stały się dostępne dla polskich pacjentek w ostatnich latach, leczenie raka piersi to już nie tylko farmakoterapia czy chirurgia, ale kompleksowe podejście do procesu terapeutycznego. Dzięki takiemu podejściu szanse pacjentki na pełny powrót do zdrowia są o wiele większe niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Polecane artykuły

Profilaktyka raka szyjki macicy - które z badań powinnam wykonać?

Pytanie zawarte w tytule artykułu często pada z ust kobiet w stronę lekarza lub doradcy pacjenta. Wiele pań próbuje też znaleźć na nie odpowiedź wpisując je do wyszukiwarki lub przeglądając strony internetowe. Temu zjawisku trudno się dziwić – wraz ze zwiększaniem się liczby badań profilaktycznych dostępnych na rynku, coraz trudniej jest podejmować decyzję, które z nich wykonać najpierw.  Aby ułatwić pacjentkom podejmowanie skutecznych wyborów, dotyczących ochrony ich zdrowia,  chcielibyśmy przedstawić różnice pomiędzy poszczególnymi testami diagnostycznymi oraz wyjaśnić w jakich sytuacjach należy wybrać dany rodzaj badania i jak powinna wyglądać profilaktyka raka szyjki macicy, gdy ma się 20, 30, 40 czy też 60 lat.

Czytaj dalej

Cytologia LBC i diagnostyka HPV w profilaktyce raka szyjki macicy.

Rak szyjki macicy to jeden z nielicznych nowotworów, przed którym da się skutecznie bronić dzięki odpowiedniej profilaktyce. Liczbę zachorowań można byłoby znacznie zredukować, gdyby tylko wszystkie Polki zaszczepiły się przeciwko HPV i regularnie wykonywały zalecane badania profilaktyczne.

Czytaj dalej

Czy zagraża mi rak szyjki macicy? #BliżejDiagnostyki - webinar

Rak szyjki macicy to jeden z najpowszechniejszych nowotworów występujących u kobiet na świecie. Można go jednak wykryć bardzo wcześnie, wtedy staje się w pełni wyleczalny. Jego profilaktyka jest dostępna i stosunkowo prosta, ważne by kobiety regularnie wykonywały badania cytologiczne.

Czytaj dalej
POLECANE BADANIA