Rak piersi - przyczyny, objawy, leczenie

Październik- Miesiąc Świadomości Raka Piersi, nazywany często różowym październikiem, to czas, w którym szczególną uwagę skupiamy na zdrowiu kobiet. Rolą tej corocznej, międzynarodowej kampanii profilaktycznej, odbywającej się pod znakiem różowej wstążki jest zwiększanie świadomości na temat raka piersi oraz sposobów profilaktyki i nowoczesnego leczenia.

Rak piersi – czy znamy przyczyny choroby?

Rak piersi, podobnie jak wszystkie inne nowotwory, rozwija się w wyniku mutacji genetycznej, która powstaje w komórkach pacjenta. Na skutek mutacji zaczyna dochodzić do niekontrolowanych podziałów komórkowych i powstawania skupisk zmutowanych komórek, z których w kolejnym etapie tworzy się guz nowotworowy.

Do uszkodzenia DNA – bo na tym właśnie polega mutacja materiału genetycznego- może dochodzić w wyniku działania różnych czynników mutagennych, takich jak: palenie papierosów, promieniowanie UV, czy narażenie na związki chemiczne. Niektóre ze zmian mogą być także dziedziczone po rodzicach i dziadkach. W takich przypadkach mamy do czynienia z dziedziczną lub rodzinną postacią choroby.

Pomimo coraz większej wiedzy na temat raka piersi, nie jesteśmy jeszcze w stanie jednoznacznie powiedzieć, jakie są przyczyny rozwoju choroby u konkretnej pacjentki. Wiemy jednak, że istnieją określone czynniki ryzyka, podnoszące prawdopodobieństwo jej wystąpienia.

Do czynników tych zalicza się m.in.:

 • wiek- liczba zachorowań zaczyna rosnąć już u kobiet mających 35-39 lat,  osiągając wartość szczytową w okolicach 60 r.ż.,
 • występowanie przypadków raka piersi lub jajnika u najbliższych krewnych,
 • wczesny wiek rozpoczęcia menstruacji,
 • późny wiek pierwszej ciąży,
 • brak ciąży i karmienia piersią,
 • późną menopauzę,
 • wieloletnie stosowanie środków antykoncepcyjnych lub innych preparatów hormonalnych,
 • dietę wysokotłuszczową i otyłość,
 • cukrzycę,
 • nadużywania alkoholu,
 • narażenie na promieniowanie jonizujące.

Objawy raka piersi, czyli jak rozpoznać chorobę na wczesnym etapie?

Wczesne rozpoznanie raka piersi jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na skuteczność terapii. Chorobę, która zostanie wykryta w początkowym stadium, leczy się dużo łatwiej, niż w pozostałych przypadkach.

Aby mieć szansę na zauważenie pierwszych niepokojących sygnałów, mogących świadczyć o rozwoju raka piersi, warto pamiętać o regularnym, comiesięcznym samobadaniu. Podczas badania należy dokładnie obejrzeć okolice piersi, zwracając uwagę na wygląd skóry, brodawki, a także najbliższych węzłów chłonnych. Następnie należy wykonać badania palpacyjne (poprzez dotyk).

Objawy, które powinny wzbudzić czujność i zostać skonsultowane z lekarzem, to m.in.:

 • guzki lub zgrubienia w piersi lub okolicznych węzłach chłonnych (np. pod pachą),
 • zaczerwienienie, obrzęk lub bolesność piersi,
 • obrzęk lub ból ramienia i okolic dołu pachowego,
 • zmiana rozmiaru lub kształtu piersi,
 • zmiana w kolorze lub strukturze skóry piersi (np. wygląd “skórki pomarańczy”),
 • zmiana w wyglądzie brodawki, którą może być np. zmiana koloru, kształtu lub zarysu brodawki, obrzęk, zaczerwienienie, wciągnięcie brodawki do środka, pojawienie się wydzieliny lub krwawienia z brodawki,
 • bardziej niż dotychczas widoczne przez skórę naczynia żylne na piersi.

W przypadku zaobserwowania u siebie któregokolwiek z nich należy jak najszybciej wybrać się do lekarza i omówić z nim ścieżkę dalszego postępowania. Medycyna oferuje obecnie wiele badań, które pomagają we wczesnym stadium zdiagnozować raka SPRAWDŹ. W tym badania dla kobiet, na raka piersi i/lub jajnika.

Warto także pamiętać, że nawet gdy samobadanie piersi nie wykazuje żadnych niepokojących zmian, nie można pomijać pozostałych badań profilaktycznych.  Każda kobieta powyżej 20 r.ż co najmniej raz w roku powinna wykonać mammografię lub USG piersi. W przypadku gdy wśród najbliższych krewnych występowały przypadki raka piersi lub jajnika, należy zwiększyć częstotliwość profilaktyki (powtarzając ją co 6 m-cy) i rozszerzyć ją o badania genetyczne w kierunku predyspozycji do nowotworu piersi i jajnika.

Zadbaj o swoje zdrowie i przebadaj się w kierunku predyspozycji do wystąpienia nowotworu piersi. Badanie Rak piersi i/lub jajnika (BRCA1, BRCA2) oraz badanie wysyłkowe można zakupić w e-sklepie 10% taniej z kodem PAZDZIERNIK. Akcja profilaktyczna obowiązuje do 31.10.2022.

Jak leczy się raka piersi?

Rak piersi, który według terminologii medycznej jest nazywany także nowotworem sutka, powstaje z komórek nabłonkowych gruczołu piersiowego. Nie jest to jednak jedna choroba, którą zawsze leczy się w ten sam sposób. W zależności od tego, czy na powierzchni komórek nowotworowych występują określone receptory hormonalne (estrogenowe i progesteronowe) oraz receptor ludzkiego czynnika naskórkowego typu 2 (tzw. HER-2), a także od tego, jak szybko te komórki się dzielą, o czym mówi indeks proliferacji Ki-67, nowotwory piersi dzieli na trzy rodzaje:

 • nowotwory hormonozależne,
 • nowotwory HER-2 dodatnie,
 • potrójnie ujemne raki piersi (tzw. TNBC).

Na to, jak wygląda terapia u danej pacjentki, wpływa rodzaj nowotworu, a także wielkość i zasięg zmian, czyli to, w jakim choroba jest stadium. We współczesnej onkologii coraz częściej stosuje się tzw. wielodyscyplinarne leczenie skojarzone, które łączy ze sobą metody leczenia miejscowego (chirurgię i radioterapię) oraz systemowego (chemioterapię, hormonoterapię oraz nowoczesne terapie celowane molekularnie).

Dzięki nowym opcjom terapeutycznym, które stały się dostępne dla polskich pacjentek w ostatnich latach, leczenie raka piersi to już nie tylko farmakoterapia czy chirurgia, ale kompleksowe podejście do procesu terapeutycznego. Dzięki takiemu podejściu szanse pacjentki na pełny powrót do zdrowia są o wiele większe niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Polecane artykuły

Rak jądra - objawy, diagnostyka i profilaktyka

Listopad  to miesiąc, w którym okazujemy solidarność z mężczyznami chorującymi na raka prostaty lub raka jądra. To właśnie na ten miesiąc przypada kampania “Movember” mająca na celu szerzenie świadomości na temat profilaktyki przeciwnowotworowej i popularyzację wiedzy dotyczącej onkologicznych badań profilaktycznych,  pozwalających na ocenę predyspozycji do zachorowania na raka jądra lub raka prostaty.

Czytaj dalej

Rak jelita grubego- czy masz zwiększone predyspozycje do zachorowania?

Rak jelita grubego to podstępna choroba, która może toczyć się w organizmie przez wiele lat, nie dając przy tym prawie żadnych objawów. Tymczasem jej wczesne wykrycie w znacznym stopniu poprawia rokowania pacjentów, zwiększając ich szanse na skuteczną terapię i pełny powrót do zdrowia. Osoby, którym zależy na tym, aby mieć długie i zdrowe życie, powinny wiedzieć jak wygląda profilaktyka raka jelita grubego, a także jakie mogą być jego pierwsze objawy i w którym momencie należy zgłosić się do lekarza lub wykonać badania profilaktyczne.

Czytaj dalej

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu- jak zmniejszyć ryzyko raka płuc?

Światowy Dzień Rzucania Palenia jest obchodzony już od ponad 30 lat w każdy trzeci czwartek listopada. Pomysł na tę inicjatywę narodził się w 1974 r. w Kalifornii, gdzie zachęcano palaczy do odstawienia nałogu przynajmniej na jeden dzień i przekazania zaoszczędzonych dzięki temu pieniędzy na wybrany cel charytatywny. Pomysł spotkał się ze sporym odzewem społecznym, co sprawiło, że już dwa lata później prawie milion osób podjęło wyzwanie rzucenia palenia właśnie w trzeci czwartek listopada.

Czytaj dalej
POLECANE BADANIA