IgG
Immunoglobulina IgG. Oznaczenie przydatne w diagnostyce chorób i patologii związanych z niedoborami przeciwciał IgG, chorobami alergicznymi i autoimmunizacyjnymi.
Oznaczenie przeciwciał klasy IgG. Przeciwciała (immunoglobuliny) klasy IgG posiadają cztery podklasy oznaczane cyframi od 1 do 4. Podklasa IgG1, reprezentująca 70% całkowitych IgG, stanowi główną pulę przeciwciał uczestniczących w odpowiedzi układu odpornościowego na antygeny białkowe i peptydy. IgG2 (20% całkowitych IgG) stanowi pulę przeciwciał specyficznych dla antygenów lipopolisacharydowych (np. bakterii). Podklasa IgG4 jest odpowiedzialna za alergię pokarmową, IgG-zależną, równocześnie hamując niektóre reakcje alergiczne zależne od IgE (np. na jady owadów) dzięki słabemu powinowactwu do cząsteczek IgE.
Niedobory IgG (IgG2 i IgG4) mogą powodować osłabioną odpowiedź na szczepionki i łącznie z niedoborami IgA, wiązane są z powtarzającymi się zakażeniami dróg oddechowych.
Obecność IgG4 swoistych w stosunku do bardzo licznych tzw. alergenów pokarmowych sugeruje pokarmowe reakcje alergiczne zależne od IgG4, choć nie można wykluczyć reakcji tolerancji na takie antygeny zależnej właśnie od IgG4. Podniesione stężenie IgG4 wiąże się ze stwardniającym zapaleniem trzustki (spada po podaniu steroidów) i rakiem trzustki, chorobami przewodów żółciowych, nerek i prostaty, a także niektórymi chorobami pasożytniczymi (filarioza) i atopowymi chorobami skóry. Porównaj badanie 245.