e-PAKIET Kariotyp molekularny - mikromacierz kliniczna CGH

e-PAKIET Kariotyp molekularny - mikromacierz kliniczna CGH
1690,00 zł

Badanie pozwala na ocenę kariotypu, czyli analizę liczby i struktury wszystkich chromosomów, wykrycie aberracji oraz mikroaberracji chromosomowych za pomocną metody mikromacierzy klinicznej- aCGH (z ang. array Comparative Genome Hybridization).

Mikromacierz kliniczna jest testem genetycznym, który umożliwia analizę całego materiału genetycznego pacjenta podczas jednego badania, z rozdzielczością, której nie można uzyskać za pomocą metod standardowej cytogenetyki, takich jak kariotypowanie lub FISH. 

Badanie kariotypu molekularnego jest wykorzystywane przede wszystkim w diagnostyce wad wrodzonych i polega na ocenie liczby oraz struktury wszystkich chromosomów, z rozdzielczością do kilku tysięcy par zasad. Podczas badania analizowanych jest ponad 250 regionów chromosomalnych, w których zlokalizowanych jest ponad 3500 genów.

Szeroki zakres badania oraz duża rozdzielczość metody aCGH pozwala na wykrycie mikroaberracji chromosomowych (mikrodelecji, mikroduplikacji), czyli takich zmian genomowych (rzędu 30 – 100kb), których nie można wykryć za pomocą innych metod. 

Mikroaberracje mogą być przyczyną m.in.:

  • problemów z utrzymaniem ciąży lub poczęciem dziecka,
  • niektórych wad wrodzonych i związanych z nimi niepełnosprawności intelektualnej, autyzmu lub opóźnienia rozwoju dziecka, 
  • zespołów mikrodelecyjnych, takich jak zespół DiGeorge’a, zespół Angelmana,  zespół Pradera-Williego i wielu innych zaburzeń. 

Wykonanie badania kariotypu molekularnego jest zalecane przede wszystkim w przypadku:

  • gdy u dziecka stwierdzono wady wrodzone, opóźnienie rozwoju, zaburzenia ze spektrum autyzmu lub inne cechy fenotypowe, sugerujące możliwość aberracji chromosomowych,
  • narodzin dziecka ze stwierdzoną aberracją chromosomową, aby sprawdzić, czy rodzice są nosicielami zrównoważonej translokacji chromosomowej,
  • jeżeli u pary planującej ciążę, dochodzi do nawracających, samoistnych poronień lub obumarcia płodu,
  • gdy wynik badań przesiewowych u kobiety ciężarnej wskazuje na zwiększone ryzyko urodzenia dziecka z aberracją chromosomową.

Pakiet zawiera nastepujące badania
  • Analiza aberracji (liczby i struktury) oraz mikroaberracji chromosomowych w diagnostyce wad wrodzonych - mikromacierz kliniczna CGH Strona badania
POLECANE BADANIA
POLECANE ARTYKUŁY

    Diagnostyka niepełnosprawności intelektualnej - badania genetyczne

    Niepełnosprawność intelektualna stanowi poważny problem medyczny i społeczny, który dotyka ok. 3% światowej populacji, a pośrednio również ich najbliższych. Duża część przypadków niepełnosprawności intelektualnej wynika z czynników genetycznych, takich jak zaburzenia (aberracje) chromosomowe, wrodzone choroby monogenowe i zaburzenia metaboliczne.

    Czytaj dalej

    Badanie kariotypu. Na czym polega, kiedy warto je wykonać?

    Badanie kariotypu służy do oceny liczby, wielkości oraz budowy wszystkich chromosomów obecnych w komórkach pacjenta. Badanie to pozwala wykryć nieprawidłowości w liczbie i strukturze chromosomów, będące przyczyną występowania problemów z płodnością i nawykowych poronień oraz powstawania zespołów wad wrodzonych, takich jak zespół Downa.

    Czytaj dalej

    Jakie są najczęściej występujące choroby genetyczne u noworodków?

    Z chorobami genetycznymi, mimo iż uznawane są za rzadkie, rodzi się co roku wiele dzieci. Jakie są najczęściej diagnozowane choroby genetyczne u niemowląt?

    Czytaj dalej

    Niepłodność a bezpłodność - czym się od siebie różnią?

    Niepłodność i bezpłodność to dwa pojęcia opisujące problemy z poczęciem dziecka. Choć przez wiele osób są używane zamiennie, to jednak nie oznaczają tego samego. Na czym polega różnica między bezpłodnością a niepłodnością? Jakie czynniki odpowiadają za problemy z płodnością? Czy bezpłodność i niepłodność można diagnozować i leczyć? To pytania, na które odpowiadamy w tym artykule.

    Czytaj dalej

    Zespół Angelmana (choroba Angelmana) - badania, objawy, przebieg

    Zespół Angelmana jest rzadką chorobą uwarunkowaną genetycznie, spowodowaną utratą części materiału genetycznego pochodzącego z matczynego chromosomu 15. Na całym świecie zespół ten nazywany jest „chorobą szczęśliwej kukiełki” (ang. happy puppet syndrome) z powodu charakterystycznego uśmiechu i dziwnych ruchów osób na nią cierpiących. Z tego artykułu dowiesz się, czym dokładnie jest zespół Angelmana, jak można go odziedziczyć i w jaki sposób możliwe jest jego zdiagnozowanie.

    Czytaj dalej