CADASIL - mózgowa arteriopatia z podkorowymi zawałami i leukoencefalopatią . Analiza sekwencji kodującej genu NOTCH3 z wykorzystaniem metod sekwencjonowania nowej generacji NGS.

CADASIL - mózgowa arteriopatia z podkorowymi zawałami i leukoencefalopatią . Analiza sekwencji kodującej genu NOTCH3 z wykorzystaniem metod sekwencjonowania nowej generacji NGS.
Kod produktu: 5090
Ogólnopolski czas oczekiwania na wynik 40-45 dni. Wybierz placówkę, by zobaczyć czas oczekiwania w Twojej placówce.

CADASIL – mózgowa arteriopatia z podkorowymi zawałami i leukoencefalopatią . Analiza sekwencji kodującej genu NOTCH3 z wykorzystaniem metod sekwencjonowania nowej generacji NGS.

Więcej informacji

Konieczne uzupełnienie Zlecenia i Deklaracji Świadomej Zgody na badanie genetyczne. CADASIL, mózgowa autosomalna dominująca arteriopatia z podkorowymi zawałami i leukoencefalopatią (ang. Cerebral Autosomal Dominant Arteriopathy with Subcortical Infarcts and Leucoencephalopathy), jest uwarunkowaną genetycznie choroba naczyń mózgowych, dziedziczoną w sposób autosomalny dominujący, którą charakteryzują nawracające udary niedokrwienne mózgu, otępienie oraz zmiany w istocie białej widoczne w badaniu MRI.
Powodowana jest przez mutacje w genie NOTCH3 zlokalizowanym na chromosomie 19, (locus 19p13.2-p13.1). Jej częstość oceniana jest na 1-9 /100 000. Pierwsze objawy obserwowane są we wczesnej dorosłości lub między 30 i 50 rokiem życia. Polegają na migrenach z aurą i przemijających epizodach niedokrwiennych i udarach, głównie w istocie białej mózgu i jądrach podstawnych. W ich następstwie dochodzi do  zaburzeń poznawczych w zakresie szybkości przetwarzania informacji, zaburzeń uwagi i dysfunkcji wykonawczych oraz objawów psychiatrycznych (depresji). Ostatecznie choroba kończy się pełnoobjawowym otępieniem naczyniowym i całkowitą dysfunkcją ruchową.

POLECANE BADANIA
POLECANE ARTYKUŁY

    Nowy lek dla pacjentów z hipercholesterolemią rodzinną

    Hipercholesterolemia rodzinna to jedna z rzadkich chorób genetycznych, zagrażających życiu. U pacjentów, którzy odziedziczyli niekorzystny wariant genetyczny, dochodzi do znacznego podwyższenia poziomu cholesterolu, prowadzącego się do przyspieszonego rozwoju miażdżycy i jej powikłań. Najbardziej niebezpiecznym wariantem hipercholesterolemii rodzinnej jest jej postać homozygotyczna, która może objawiać się wysokim poziomem cholesterolu LDL już od pierwszych dni życia.

    Czytaj dalej