Zespół Gilberta (gen UGT1A1 - najczęstsza mutacja)

Zespół Gilberta (gen UGT1A1 - najczęstsza mutacja)
239,00 zł

Zespół Gilberta to niezagrażająca życiu choroba genetyczna, która występuje u ok. 3-10% polskiej populacji i objawia się żółtaczką, będącą skutkiem okresowego wzrostu stężenia bilirubiny we krwi. Przyczyną choroby jest mutacja genu UGT1A1, kodującego enzym odpowiedzialny za sprzęganie i wydalanie bilirubiny z organizmu. 

Do wzrostu bilirubiny dochodzi najczęściej w wyniku spożycia alkoholu, infekcji wirusowej lub bakteryjnej, intensywnego wysiłku fizycznego, krwawienia miesięcznego (u kobiet), restrykcyjnej diety czy odwodnienia. Pierwsze objawy choroby mogą się pojawić już u noworodków, w postaci przedłużającej się żółtaczki, jednak zazwyczaj występują w okolicach 15-30 r.ż. Podstawę rozpoznania choroby stanowi badanie genetyczne.

Choć zespół Gilberta zazwyczaj nie wymaga wprowadzenia u pacjenta leczenia, ani specjalistycznej diety to postawienie właściwej diagnozy jest ważne z co najmniej dwóch względów. Podwyższony poziom bilirubiny może być wynikiem innych chorób, np. wirusowego zapalenia wątroby, czy żółtaczki hemolitycznej, aby więc uchronić pacjenta przed inwazyjnymi badaniami diagnostycznymi lub niepotrzebną farmakoterapią, należy różnicować te choroby z zespołem Gilberta. U osób z zespołem Gilberta należy również indywidualnie dobierać dawki niektórych leków, np. paracetamolu i ibuprofenu, ponieważ standardowo stosowane dawki mogą u nich wywołać efekty toksyczne.

Wykonanie badania genetycznego jest zalecane przede wszystkim:

    • osobom z podwyższonym stężeniem bilirubiny we krwi, przy jednoczesnym prawidłowym poziomie innych prób wątrobowych (ALT, AST, GGTP),
    • pacjentom z objawami żółtaczki lub diagnozowanym pod kątem chorób wątroby,
    • osobom, u których krewnych zdiagnozowano zespół Gilberta.

POLECANE BADANIA
POLECANE ARTYKUŁY

    Nowy lek dla pacjentów z hipercholesterolemią rodzinną

    Hipercholesterolemia rodzinna to jedna z rzadkich chorób genetycznych, zagrażających życiu. U pacjentów, którzy odziedziczyli niekorzystny wariant genetyczny, dochodzi do znacznego podwyższenia poziomu cholesterolu, prowadzącego się do przyspieszonego rozwoju miażdżycy i jej powikłań. Najbardziej niebezpiecznym wariantem hipercholesterolemii rodzinnej jest jej postać homozygotyczna, która może objawiać się wysokim poziomem cholesterolu LDL już od pierwszych dni życia.

    Czytaj dalej