Grypa A, B oraz RSV met. Real Time RT-PCR

Grypa A, B oraz RSV met. Real Time RT-PCR
Kod produktu: 5354
Ogólnopolski czas oczekiwania na wynik 1-4 dni. Wybierz placówkę, by zobaczyć czas oczekiwania w Twojej placówce.

Grypa A, B oraz RSV met. Real Time RT-PCR. Identyfikacja RNA wirusów grypy A i  B oraz syncytialnego wirusa nabłonka oddechowego (RSV), przydatna w diagnostyce i różnicowaniu zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych.

Więcej informacji

Diagnostyka różnicowa zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych wirusami grypy A i B oraz RSV za pomocą identyfikacji wirusowego RNA w wymazach z górnych dróg oddechowych metodą łańcuchowej reakcji polimerazy w czasie rzeczywistym (Real-time RT-PCR).
Grypa jest najpowszechniej występującą chorobą wirusową na świecie, a zapadalność na nią jest duża bez względu na wiek, płeć czy rasę. Grypę wywołują wirusy z rodziny Orthomyxoviridae. Genom wirusa jest zbudowany z RNA i charakteryzuje się znaczną zmiennością związaną z występowaniem mutacji punktowych i reasortacji genetycznej. Bardzo wysoka zmienność wirusa stanowi najważniejsze zagrożenie epidemiczne stanowiąc przyczynę epidemii i pandemii grypy. Istnieją 4 typy wirusa grypy: A, B, C oraz D. Wirusy A i B są przyczyną ciężkich zachorowań, które mogą osiągać zasięg pandemiczny, natomiast typ C powoduje zachorowania o lżejszym przebiegu i występowaniu endemicznym. Wirus typu D nie infekuje ludzi, a przynajmniej, jak dotąd, nie potwierdzono takiego przypadku. Największe zagrożenie epidemiczne powodują wirusy grypy typu A i B, występujące sezonowo, powodując epidemie i pandemie. Wirus grypy typu A (influenza A virus, IVA) można poddać dalszej klasyfikacji na subtypy w zależności od rodzaju białek (neuraminidazy, N i hemaglutyniny, H) budujących otoczkę wirusową. Wśród wirusów grypy B (influenza B virus, IVB) nie wyróżnia się subtypów, lecz klasyfikuje jako linie i szczepy. Krążące obecnie wirusy grypy B należą do jednej z dwóch linii: B/Yamagata lub B/Victoria. Objawy związane z zakażeniem wirusem grypy mogą obejmować gorączkę, zmęczenie, bóle ciała, bóle gardła, wymioty i biegunkę (głownie u dzieci), czasami objawy są bardzo nasilone i choroba wymaga leczenia szpitalnego, a w niektórych przypadkach nawet może być śmiertelna. Szczególnie niebezpieczne są powikłania pogrypowe (m.in. zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego oraz zaostrzenie wcześniej istniejących chorób np. chorób układu krążenia lub układu oddechowego).
Ludzki syncytialny wirus nabłonka oddechowego, RSV, HRSV (ang. human respiratory syncytial viruses), jest przyczyną ciężkich zakażeń dolnych dróg oddechowych szczególnie u dzieci, chorych z obniżoną odpornością oraz osób w podeszłym wieku. HRSV jest wirusem otoczkowym, z jednoniciowym RNA, należącym do rodzaju Orthopneumovirus rodziny Pneumoviridae. Wyróżnia się dwa podtypy RSV A i B. Objawy związane z zakażeniem RSV mogą obejmować gorączkę, katar, kaszel, świsty oddechowe oraz duszności.
Przenoszenie wirusów grypy i RSV następuje głównie przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Patogeny rozprzestrzeniają się na inne osoby w kropelkach tworzonych podczas kaszlu, kichania lub mówienia lub w postaci mikroaerozolu.  Osoba zakażona jest w stanie infekować kolejne osoby nawet na jeden dzień przed wystąpieniem pierwszych objawów.
Metoda oparta jest na łańcuchowej reakcji polimerazy w czasie rzeczywistym (Real-time RT-PCR), w której jako matrycy używa się RNA wyizolowanego z wymazu pobranego  z górnych dróg oddechowych badanego (nos, gardło). Materiał pobierany jest za pomocą dedykowanego zestawu.

POLECANE BADANIA

    Grzybicze infekcje intymne - badanie dla mężczyzn

    Grzyby z rodzaju Candida są najczęstszą przyczyną zakażeń grzybiczych układu moczowo-płciowego zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Grzybica prącia najczęściej wywoływana jest przez gatunek Candida albicans. Grzybiczne zakażenia układu moczowo-płciowego mogą być skutecznie leczone standardowymi…

    320,00 zł
    Badanie realizowane tylko w określonych punktach
    Wybierz punkt pobrań
POLECANE ARTYKUŁY

    Nowy lek dla pacjentów z hipercholesterolemią rodzinną

    Hipercholesterolemia rodzinna to jedna z rzadkich chorób genetycznych, zagrażających życiu. U pacjentów, którzy odziedziczyli niekorzystny wariant genetyczny, dochodzi do znacznego podwyższenia poziomu cholesterolu, prowadzącego się do przyspieszonego rozwoju miażdżycy i jej powikłań. Najbardziej niebezpiecznym wariantem hipercholesterolemii rodzinnej jest jej postać homozygotyczna, która może objawiać się wysokim poziomem cholesterolu LDL już od pierwszych dni życia.

    Czytaj dalej