HSV DNA (Herpes simplex virus) typ 1 i 2 różnicowanie met. real time PCR, jakościowo

HSV DNA (Herpes simplex virus)  typ 1 i 2 różnicowanie met. real time PCR, jakościowo
Kod produktu: 358
Ogólnopolski czas oczekiwania na wynik 8 dni. Wybierz placówkę, by zobaczyć czas oczekiwania w Twojej placówce.

Przedstawione badanie wykrywa obecność materiału genetycznego wirusa opryszczki zwykłej (Herpes simplex) typu 1 lub 2 w próbce pobranej od pacjenta.

Wirus opryszczki zwykłej (Herpes simplex virus, HSV) należy do rodziny herpeswirusów. Materiał genetyczny wirusów opryszczki stanowi dwuniciowy DNA (dsDNA). Wyróżnia się dwa gatunki HSV – HHV-1 i HHV-2. Wirus HHV-1 jest najczęstszą przyczyną opryszczki występującej w obrębie warg i jamy ustnej, natomiast wirus HHV-2 odpowiada za powstanie opryszczki w obrębie narządów płciowych, jednak nie jest to regułą. Wirus Herpes simplex jest szeroko rozpowszechnionym drobnoustrojem chorobotwórczym na całym świecie, szacuje się, że około 90% osób dorosłych jest zarażonych wirusem HHV-1. HSV jest wirusem mającym zdolność długotrwałego pozostawania w uśpieniu, a następnie reaktywacji pod wpływem działania różnych czynników, np. stresu, przeziębienia, niedożywienia, przemęczenia, miesiączki, obniżonej odporności. Aktywne zakażenie wirusem opryszczki zwykłej może powodować charakterystyczne wypryski lub pęcherzyki w obrębie ust, na wargach oraz w obrębie narządów płciowych. W rzadkich przypadkach infekcja HHV-1 i HHV-2 może powodować zapalenie rogówki lub znacznie rzadziej, wywołać opryszczkowe zapalenie mózgu.

Wirus opryszczki zwykłej typu 1 przenosi się poprzez kontakt z wydzieliną pęcherzykową oraz śliną osoby zakażonej, np. poprzez pocałunki, używanie wspólnych sztućców czy ręczników. Wirusem opryszczki zwykłej typu 2 zaraża się poprzez kontakty seksualne, rzadziej w trakcie porodu.

Pierwotne zakażenie wirusem HHV-1 może mieć postać ostrego zapalenia błony śluzowej dziąseł i jamy ustnej oraz ostrego zapalenia gardła i migdałków podniebiennych, przebiegającego z wysoką gorączką. Jest to stan charakterystyczny dla małych dzieci, które po raz pierwszy miały kontakt z wirusem. Wtórne zakażenia przebiegają najczęściej w postaci opryszczki wargowej, zlokalizowanej zwykle w kącikach ust.

Zakażenie wirusem HHV-2 może przebiegać pod postacią opryszczki narządów płciowych, której objawy zewnętrzne w wielu przypadkach są niewidoczne. U niektórych chorych typowymi zmiany chorobowymi są grudki i pęcherzyki zapalne na zewnętrznej powierzchni narządów płciowych, przypominające opryszczkę na wargach.

Więcej informacji

Badanie jest dedykowane dla:

POLECANE BADANIA

    Grzybicze infekcje intymne - badanie dla mężczyzn

    Grzyby z rodzaju Candida są najczęstszą przyczyną zakażeń grzybiczych układu moczowo-płciowego zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Grzybica prącia najczęściej wywoływana jest przez gatunek Candida albicans. Grzybiczne zakażenia układu moczowo-płciowego mogą być skutecznie leczone standardowymi…

    334,00 zł
    Badanie realizowane tylko w określonych punktach
    Wybierz punkt pobrań
POLECANE ARTYKUŁY

    Nowy lek dla pacjentów z hipercholesterolemią rodzinną

    Hipercholesterolemia rodzinna to jedna z rzadkich chorób genetycznych, zagrażających życiu. U pacjentów, którzy odziedziczyli niekorzystny wariant genetyczny, dochodzi do znacznego podwyższenia poziomu cholesterolu, prowadzącego się do przyspieszonego rozwoju miażdżycy i jej powikłań. Najbardziej niebezpiecznym wariantem hipercholesterolemii rodzinnej jest jej postać homozygotyczna, która może objawiać się wysokim poziomem cholesterolu LDL już od pierwszych dni życia.

    Czytaj dalej