Neisseria gonorrhoeae (rzeżączka) DNA, met. real time PCR, jakościowo

Neisseria gonorrhoeae (rzeżączka) DNA, met. real time PCR, jakościowo
Kod produktu: 392 Kod ICD10: U46
Ogólnopolski czas oczekiwania na wynik 7 dni. Wybierz placówkę, by zobaczyć czas oczekiwania w Twojej placówce.

Przedstawione badanie wykrywa obecność materiału genetycznego bakterii Neisseria gonorrhoeae w pobranej próbce.

Neisseria gonorrhoeae (dwoinka rzeżączki) – to gatunek bakterii z rodzaju Neisseria, odpowiedzialny za występowanie u ludzi rzeżączki, czyli jednej z chorób przenoszonych drogą płciową. Bakteria ta jest niewrażliwa na działanie większości antybiotyków, co stwarza problemy terapeutyczne. Neisseria gonorrhoeae kolonizuje głównie błonę śluzową narządów płciowych, ale może występować również w błonie śluzowej oka, nosogardła i odbytu – szczególnie u osób z obniżoną odpornością.

Neisseria gonorrhoeae przenoszona jest drogą płciową (głównie podczas kontaktów seksualnych z zakażoną osobą). Transmisja tej bakterii może mieć również miejsce w trakcie porodu naturalnego, od zakażonej matki na noworodka. Zakażenie noworodka bakterią Neisseria gonorrhoeae powoduje gonokokowe zapalenie spojówek, które nieleczone może skutkować utratą wzroku u dziecka.

Zakażenie Neisseria gonorrhoeae u mężczyzn prowadzi głównie do rozwoju rzeżączkowego zapalenia cewki moczowej, charakteryzującego się obecnością obfitej śluzowo-ropnej wydzieliny z cewki moczowej, częstszego parcia na mocz, bólu i pieczenia podczas oddawania moczu oraz bolesnego wzwodu. Nieleczona może prowadzić do zapalenia najądrzy. W niewielu przypadkach zakażenie opisaną bakterią ma charakter bezobjawowy.

U kobiet rzeżączka przebiega najczęściej skąpoobjawowo, a zakażenie rozpoznaje się na podstawie badań wykonanych z powodu wykrycia aktywnego zakażenia u partnera seksualnego. U kobiet rzeżączka najczęściej przebiega jako: zapalenie szyjki macicy, zapalenie narządów miednicy mniejszej, ostre zapalenie jajowodu, zapalenie cewki moczowej. Obserwowane objawy to nieprawidłowa wydzielina z pochwy/upławy, ból i pieczenie podczas oddawania moczu, częstsze parcie na mocz oraz ból podbrzusza.

Więcej informacji

Badanie jest dedykowane dla:
– kobiet, które zaobserwowały występowanie nieprawidłowej wydzieliny z dróg rodnych, bólów podbrzusza, dyskomfortu/pieczenia w trakcie oddawania moczu,
– mężczyzn, którzy zaobserwowali obecność nieprawidłowej wydzieliny z cewki moczowej oraz bólu podczas oddawania moczu lub stosunku seksualnego,
– noworodków, których matki w trakcie ciąży miały zdiagnozowane aktywne zakażenie Neisseria gonorrhoeae,
– osób mających kontakty seksualne z partnerem, u którego stwierdzono aktywne zakażenie Neisseria gonorrhoeae,
– osób chorujących na nawracające, trudne do zdiagnozowania stany zapalne dróg moczowo-płciowych.,
– kobiet planujących ciążę (bezobjawowe, nieleczone infekcje intymne mogą prowadzić do bezpłodności lub trudności w utrzymaniu ciąży).

POLECANE BADANIA

    Grzybicze infekcje intymne - badanie dla mężczyzn

    Grzyby z rodzaju Candida są najczęstszą przyczyną zakażeń grzybiczych układu moczowo-płciowego zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Grzybica prącia najczęściej wywoływana jest przez gatunek Candida albicans. Grzybiczne zakażenia układu moczowo-płciowego mogą być skutecznie leczone standardowymi…

    320,00 zł
    Badanie realizowane tylko w określonych punktach
    Wybierz punkt pobrań
POLECANE ARTYKUŁY

    Nowy lek dla pacjentów z hipercholesterolemią rodzinną

    Hipercholesterolemia rodzinna to jedna z rzadkich chorób genetycznych, zagrażających życiu. U pacjentów, którzy odziedziczyli niekorzystny wariant genetyczny, dochodzi do znacznego podwyższenia poziomu cholesterolu, prowadzącego się do przyspieszonego rozwoju miażdżycy i jej powikłań. Najbardziej niebezpiecznym wariantem hipercholesterolemii rodzinnej jest jej postać homozygotyczna, która może objawiać się wysokim poziomem cholesterolu LDL już od pierwszych dni życia.

    Czytaj dalej